STRONA GŁÓWNA

BIOGRAFIA

DYSKOGRAFIA

TEKSTY

FOTOGRAFIE

WYWIADY

INFORMACJE
"TVP"
<<<powrót

MULTIMEDIA

KSIĘGA GOŚCI

CHAT

SONDA

KONTAKT

  Zmarł Obywatel G.C.

Grzegorz Ciechowski - jeden z najlepszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej i producentów muzycznych zmarł w sobotę rano w warszawskim szpitalu. Był artystą niezwykle kreatywnym, pomagał młodym ludziom, debiutantom. Był uważany za klasyka muzyki rockowej. Miał zaledwie 44 lata.

Grzegorz Ciechowski debiutował w 1978 roku jako flecista w amatorskim zespole rockowym "Res Publica". Później grał jazz w zespole "Jazz Formation". W 1981 roku z muzyków "Res Publiki" utworzył własną grupę "Republika". Już wkrótce pierwsze miejsce listy przebojów radiowej Trójki okupowały utwory: "Biała flaga", "Kombinat" i "Telefony". Pierwszy album "Republiki" - "Nowe sytuacje" ukazał się w roku 1983. Wtedy też "Republika" stała się jednym z najważniejszych, niemal kultowych zespołów polskiego rocka.

Popularnością cieszyły się solowe krążki Grzegorza - "Obywatel G.C.", "Tak Tak", "Stan strachu" i "Obywatel świata". Ciechowski produkował albumy innych artystów, między innymi Justyny Steczkowskiej, Kasi Kowalskiej i Atrakcyjnego Kazimierza. Wyprodukował także płytę "Ojdadana", na której jak Grzegorz z Ciechowa połączył oryginalne nagrania ludowe z nowoczesnymi, elektronicznymi rytmami i brzmieniami. Ostatnio napisał wspaniałą muzykę do filmu "Wiedźmin".

Artysta wkraczał w nowy rok z wielkimi planami. W marcu ukarze się jego nowa płyta, narodzi się dziecko. I nagle go zabrakło.


początek strony